başıma ne geldi?

Merhaba,

30 Temmuz gecesi, 21:30 sularında evime gitmek üzere arabama bindim. Aklımda Eskişehir Yolu’ndan Anadolu Bulvarı’na geçmek vardı. ATO’nun önünden Eskişehir Yolu’na girdikten sonra çok az ilerlemiştim ki Damla Petrol, Kafes Fırın dolaylarında soldan aldığım şiddetli bir darbe ile aracım sağa doğru savruldu ve yan yola geçerek bir dolmuşa arkadan çarptım.

soldan aldığım darbe arabamı bu hale getirdi. ön taraftaki hasar ise dolmuşa arkadan çarptığımda oluştu. aslında dolmuşa arkadan girdim de diyebiliriz.

Trafik polisinin yaptığı incelemelere ve tuttuğu tutanaklara bakılırsa, bana çarpan araç birkaç yüz metre savrulup otobandan çıkmaya çalışırken bir araca daha çarpmış, sürücü aracını durdurmuş ve firar etmiş. Aynı raporda kazaya karışan araçlardan kusurlu bulunan tek araç yine bana çarpan araç olarak tespit edilmiş. Bana çarpan ve kazaya sebep olan aracın sürücüsü G.D. tam bir gün sonra kan tahlili vermiş, bu da kendisi üzerindeki şüpheleri artıran bir başka detay…

Kazada sağ bacağımda ve ayak bileğimde birden fazla yerde kırık oluştu, bunun dışında vücudumda kayda değer bir hasar oluşmadı. Pek çok insan araçtan sadece ayak kırığı ile çıkmış olmama şaşırdı. Güven Hastanesi’nde Bahtiyar Demiralp tarafından ameliyat edildim ve bana çok iyi baktılar.

bahtiyar doktor ayağıma 20cm lik bir platin yerleştirdi ve muhtelif yerlerinden çiviledi. (en azından ben böyle görüyorum.)

8 haftalık bir iyileşme hedefi koyuldu. Bunun 4 haftasını alçı ile geçirdim. Geri kalanını egzersizler, koltuk değnekleri ve bunalım ile… Zira yoğun tempoda çalışan, yalnız yaşayan, sorumsuzluğa ve özgürlüğe alışmış bir bünye için 2 aylık bir ev hapsi ciddi bir depresyon yaratıyor. Kaldı ki herhangi bir kusurum olmayan bir kazada, hiç de hak etmemişken böyle bir şey yaşamış olmak bu bunalımı daha da ağırlaştırıyor.

mevcut durumum böyle görünüyor. çok dikkatli bakarsanız sağ ayağımdaki ameliyat yaralarını görebilirsiniz. (ya da göremezsiniz, bilmiyorum.)

Neyse ki 8 haftalık sürecin son haftasına girmiş bulunuyorum. Artık değnek yardımı olmadan yürüyebiliyorum. Kaza ile ilgili olarak ise sigorta işlemleri vs. sürüyor. Bana çarpan ve 2 ayıma mal olan kişiden şikayetçi oldum ve dava sürecinin başlamasını bekliyorum. Bu kısmı ayrıca avukat da takip ediyor.

Tüm bu süreç boyunca beni destekleyen, ziyaretime gelen, ilgisini ve sevgisini esirgemeyen arkadaşlarım ve başta Murat Bey olmak üzere Barikat ailesine çok teşekkür ediyorum. Kaza anından itibaren baş ucumda olan GATH ekibinin de hakkını ödeyemem.

Sevgiyle.

“başıma ne geldi?” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba Salih Bey
  Oncelikle gecmis olsun bende benzer bir operasyon gecirdim.Size birkac sey sormak isterim.Irtibata gecebilecegim bir sosyal medya hesabi yada baska bir bilgi var midir acaba?

 2. Merhaba, bende tibia şaft kırığı sonucu plak vida ameliyatı oldum. 11 tane vida mevcut 🙁 size sormak istediğim bir kaç şey vardı. Radyoloji görüntülerimiz aynı olunca hemen yazmak istedim. Neler yaşadınız ameliyattan sonra nelerle karşılaştınız. Tekrar basamama korkusunu yaşadınız mı ? Kaç ay sonra tamamen hiçbir sorun olmadan yürüdünüz ? Ayağınıza hala dikkat ediyormusunuz ?

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Ameliyattan hemen sonra 2 aylık süreç yazıda da yazdığım gibi can sıkıntısıyla geçti. Ayağa kalktıktan sonra ise hemen sosyal yaşantıma döndüm. Biraz sancılı oldu, malum 2 ay alçıda kalan ayağınızdaki kaslar eriyor ve ameliyat olan ekleminizde ciddi sancılar oluyor. 1 yıllık sürede bu sancılar devam etti, uzun süre ayakta durup yürüyüş yaptığımda ağrılarım arttı. 1 yıldan sonra hem ayağım güçlendi hem de eklemim daha iyi bir hale geldi. Şu sıralar ameliyat olalı 2 yıllık bir süre geçti. Eskisi gibi spor yapabiliyorum, eskisi gibi yüzebiliyorum vs. Yani eski sağlığıma kavuştuğumu söyleyebilirim.

   Tekrar basamama korkusu yaşadım hatta doktoruma “Yürüyebilecek miyim?” gibi bir soru bile sormuştum. 🙂 Diğer ayağımdan pek bir farkı olmadığı için dikkat etmiyorum. Platin, çiviler vs. hala ayağımda, doktorum ömür boyu sorun yaşamayacağımı fakat bir fazlalık hissi (psikolojik olarak) yaşamam halinde çıkartılabileceğini söyledi. Şimdilik çıkartmayı düşünmüyorum çünkü varlığıyla ilgili bir sorunum yok.

   Yorumunuzu geç gördüm, affedersiniz. Başka sorularınız ya da paylaşmak istedikleriniz olursa me@salihozdemir.net adresine e-posta yazarak bana daha hızlı ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 3. Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun. Bende suan aynı sizin gibi ayağım kırıldı. Sağ ayak tibia alt uç kırığı bilekte de kırıklar mevcut iyileşme süreci özellikle alçıdan sonra nasıl oldu 2 yıl olmus sanırım ne kadar zaman sonra yürüyüp spor vs yapabildiniz ?? Yardımcı olursanız teşekkür ederim

  1. Merhaba, bir önceki yorumda Ceren Hanım’a detaylı bir cevap verdim, lütfen o yorumun cevabını okuyun.

   Yorumunuzu geç gördüm, affedersiniz. Başka sorularınız ya da paylaşmak istedikleriniz olursa me@salihozdemir.net adresine e-posta yazarak bana daha hızlı ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir