nitelikli okul

Merhaba.

MEB’in yayınladığı “Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Orta Öğretim Kurumları” listesini incelerken rahatsız oldum.

Bu liste, merkezi sınava tabi olacak olan liseleri belirtmek için yayınlanmış. Kısacası, bu liseler sınavla öğrenci alırken, bu listenin dışında kalan liseler öğrencinin ikamet ettiği adres, not ortalaması vb. gibi basit kriterlere göre öğrenci kabul edecekler. Yani bu listedeki liseler sözüm ona kaliteli liseler

Birkaç istatistiki bilgi paylaşmak istiyorum. Umarım sizi de rahatsız eder.

MEB yayınladığı listede okulun, öğrencinin cinsiyetine dayalı olarak kategorize edilmesi durumunu Öğretim Şekli adını verdiği bir kolonda ayırmış. Bu bana okulların ve verdiği eğitimin öğrencinin cinsiyetine göre çeşitlendiğini ve/veya şekillendiğini düşündürüyor. Ürkütücü bir fikir… Okul sayısı bazında %18,5’lik bir oranda “öğretim”, öğrencinin cinsiyetine göre “şekil”lenmiş vaziyette.

Okul sayısına göre bakıldığında Fen Liseleri ile İmam Hatip Liselerinin rekabet ettiğini görebilirsiniz. Bir Fen Lisesi mezunu olarak, bunu ülkenin acınası halinin bir vesikası olarak görüyorum. Yakın arkadaşlarımdan, çevremden gördüğüm, duyduğum tepkilere bakılırsa birçok kaliteli Anadolu Lisesi bu listenin dışında bırakılmış. Onun yerine malumunuz durum ortaya konmuş… Kontenjanlara göre de bakalım.

Kontenjanlara bakıldığında da durum epey vahim görünüyor. Meslek Liseleri sayı olarak fazla görünse de okul başına açılan kontenjanların azlığı hasebiyle (Bu normal/doğal olabilir.) öğrenci sayısında geride kalmış. İmam Hatip Liselerine ayrılan kontenjanlar da Fen Liseleri ve Anadolu Liseleriyle yarışır vaziyette

Hadi bakalım, böyle devam.

Görüşürüz!


Tablo ve grafikler: Google Drive

Sorumluluk reddi: Grafikler MEB verileri kullanılarak oluşturulmuştur. Olası hataların sorumluluğu şahsıma ait değildir. (Umarım bu veriler yanlıştır!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir